Gaz rozweselający u dentysty – czy warto skorzystać?

Gaz rozweselający, znany również jako podtlenek azotu, to rodzaj środka uspokajającego stosowanego przez stomatologów. Wiele osób ma traumę przed wizytą u dentysty. Czują niepokój i strach nawet przed umówieniem się na wizytę. Dzięki zastosowaniu gazu rozweselającego pacjenci zdecydowanie częściej poddają się zabiegom w gabinecie. 

Pytanie brzmi, czy rzeczywiście warto go stosować? Czy nazwa jest adekwatna do rezultatu? Oraz najważniejsze – czy jest w pełni bezpieczny? Odpowiedzi na to znajdziecie w poniższej części artykułu. 

Czym właściwie jest gaz rozweselający? 

To jeden ze środków uspokajających w postaci gazu, który relaksuje pacjentów i zapewnia im komfort podczas zabiegów stomatologicznych. Dentyści oferują gaz rozweselający pacjentom, którzy odczuwają niepokój i lęk przed różnymi usługami wykonywanymi w gabinecie.

Gaz rozweselający – podanie i efekty związane z zastosowaniem 

Mieszanina podtlenku azotu i tlenu podawana jest przy użyciu specjalnej maseczki zakładanej na nos. Sedacja wziewna – tak profesjonalnie nazywa się dostarczenie gazu rozweselającego do organizmu pacjenta – zaczyna działać po około 4 minutach efektywnego oddychania nosem. Przez cały czas maska z podawanym gazem musi znajdować się na nosie. Na koniec pacjentowi podaje się tlen, dzięki czemu schodząc z fotela, czuje się jak przed zabiegiem. 

Przed zabiegiem:

▪︎ nie należy jeść i pić 2,5-3h;

W trakcie zabiegu nos pacjenta musi być drożny.

Po sedacji podtlenek azotu wywołuje uczucie euforii, uspokojenia, senności i zrelaksowania. Pacjenci zgłaszają także zmniejszenie świadomości tego, co się wokół nich dzieje. Właśnie dlatego podtlenek azotu nazywany jest gazem rozweselającym, mimo że nie rozśmiesza pacjentów dosłownie. 

Przeciwwskazaniem do stosowania gazu rozweselającego jest:

▪︎ stwardnienie rozsiane;

▪︎ rozedma płuc;

▪︎ niedrożność dróg oddechowych; 

▪︎ przerost migdałków;

▪︎ przewlekłe choroby płuc;

Gaz nie może być podawany także osobom z chorobami psychicznymi.

Z tego artykułu można wywnioskować, że podtlenek azotu to świetne rozwiązanie dla każdego, kogo stresuje wizyta u dentysty. Dzięki niemu pacjenci nie muszą już unikać koniecznych zabiegów zalecanych przez stomatologów, ponieważ mają gwarancję, że ich leczenie będzie komfortowe.

Zobacz również