Sprzątanie grobów
|

Sprzątanie grobów – czy warto skorzystać z usług zewnętrznych

Już niedługo Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. W tym okresie wszyscy myjemy nagrobki, ścieramy z nich kurz oraz zmiatamy liście. Warto zabezpieczyć pomniki warstwą ochronną środków do pielęgnacji. Zwykle te czynności wykonujemy sami. Nasza tradycja mówi także o położeniu na grobach kwiatów i zniczy. To tradycją, którą pielęgnujemy od wieków.

Niestety z wielu powodów mamy na to coraz mniej czasu i sił. To wszystko przez obowiązki takie jak prowadzenie firmy, domu, opieka nad dziećmi, problemy ze zdrowie, czy praca. W naszym społeczeństwie jest też coraz więcej osób w podeszłym wieku, dla których wyjście z domu stanowi niemały problem. Nie mówiąc już o wybraniu się na cmentarz. Ludzie wyprowadzają się z rodzinnych stron za granicę lub na drugi koniec Polski. To nic dziwnego, że wszystkie wolne chwile staramy się poświęcić na odpoczynek. Musimy mieć także czas na swoje przyjemności.

To właśnie dla osób, które mają wyżej opisane problemy, powstało na rynku wiele firm świadczących usługi związane ze sprzątaniem nagrobków. Firmy zewnętrzne zwracają szczególną uwagę na potrzeby swoich Klientów. Zlecenia są realizowane terminowo z zachowaniem najwyższych standardów. Pamiętaj jednak, że musisz zlecić sprzątanie nagrobków wcześniej. Wtedy będziesz miał gwarancję, że do Wszystkich Świętych pomniki Twoich bliskich będą lśniły czystością.

Co oferują firmy sprzątającej nagrobki?

Sprawdziliśmy oferty wielu firm sprzątających na polskim rynku. Dzięki temu możemy przedstawić Ci, jakie usługi oferują. Na pierwszym miejscu jest oczywiście sprzątanie nagrobków. Specjaliści ścierają kurze i wszelkie zabrudzenia. Zmiatają liście i gałązki opadłe z drzew. Usuwają także zastygłą stearyny, która jest wykorzystywana do wyrobu świec. Wyrzucają z nagrobków wypalone znicze oraz zwiędłych lub zniszczone kwiaty. Porządkują także najbliższe otoczenie nagrobków. Po tym wszystkim myją pomniki, stosując środki czyszczące. Zawsze są one dobierane odpowiednio do materiału, z których został zbudowany nagrobek. Najczęściej jest to:

  • marmur,
  • granit,
  • lastryko,
  • piaskowiec.

Każdy z tych materiałów ma inne właściwości fizyczne i chemiczne, dlatego środki do jego czyszczenia różnią się od siebie. Gdy pomniki są już czyste, firma zajmująca się sprzątaniem nagrobków pastuje je lub zabezpiecza w inny sposób przed niszczeniem i przyszłymi plamami.

Jeśli nie masz czasu albo możliwości na to, aby odwiedzić grób swoich bliskich, firma może również udekorować pomnik, stawiając na nim nowe znicze i kwiaty

Przedsiębiorstwa oferujące takie usługi mają w swoim wachlarzu szeroki wybór naturalnych i sztucznych wiązanek. Oczywiście w różnych wzorach, rozmiarach i kolorach. Chcesz w inny sposób udekorować grób swoich bliskich? Zadzwoń i zapytaj firmę sprzątająca nagrobki, ponieważ wiele z nich oferuje także przystrajanie mogił dekoracjami zgodnie z preferencjami klientów.

Wokół pomników Twoich bliskich jest dużo roślinności? Zleć prace ogrodnicze wokół nich firmie zewnętrznej. To ona za Ciebie usunie chwasty i inne niepotrzebne rośliny, porastające nagrobek i jego otoczenie. Przy jesieni okolice grobów mogą być pokryte liśćmi – te również zostaną zgrabione.

Czasami napisy na tablicach nagrobkowych blakną lub całkowicie się odbarwiają. O nie również może zadbać firma sprzątająca groby. Wykonają renowację liter, poprawiając przy tym estetykę pomnika.

Firmy wychodząc naprzeciw zdywersyfikowanym potrzebom klientów, stworzyły opcje jednorazowe i pakiety usług.

Oprócz wszystkich wyżej wymienionych mają w swojej ofercie także jednorazowe sprzątanie grobu po pogrzebie.

Czy warto skorzystać z usług firm sprzątających groby?

Oczywiście! Jest to doskonałe rozważań dla wszystkich tych, którzy nie są w stanie opiekować się grobem przez cały rok. Mogą one wykupić pakiet całorocznej opieki lub opieki świątecznej np. przed urodzinami, rocznicą ślubu, Bożym Narodzeniem, Wielkanocą, czy Wszystkimi Świętymi.

Skorzystanie z usług firmy sprzątającej groby pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Wszystko można załatwić wygodnie i szybko – drogą telefoniczną lub mailową. Skąd będziesz miał pewność, że wszystko zostało zrobione na tip-top? Firmy zwykle wykonują dokumentację fotograficzną przed i po realizacji zlecenia. Wszystkie prace wykonują rzetelnie, terminowo i z należytym szacunkiem dla zmarłych.

Nie jesteś w stanie zapewnić opieki nad nagrobkiem swoich bliskich? To nie powód do zmartwień, czy wstydu. Korzystanie z pomocy specjalistów pomoże Ci zadbać i uporządkować groby zmarłych – będą czyste i udekorowane przez cały rok!