| |

Strona ślubna – nowoczesny sposób, aby zaimponować gościom

Czy strony ślubne mają szanse być obowiązkowym elementem każdego ślubu i wesela? Czy wyprą klasyczne, papierowe zaproszenia, czy może raczej będą stylowym ich uzupełnieniem? A może to tylko gadżet dla zamożniejszych par młodych…?

Rosnące zainteresowanie stronami ślubnymi, jakie odnotowujemy w ostatnim czasie w ramach usługi tworzenie stron internetowych zdaje się to potwierdzać gotowość polskich par planujących ślub i wesele (oraz prawdopodobnie ich gości) na usługę stworzenia strony ślubnej.

Ślub i wesele 2022

Przemysł ślubny i weselny stale się rozwija. Od czasów, gdy wystarczyło wydrukować na domowej drukarce zaproszenia, wynająć salę, kucharkę i orkiestrę sporo się zmieniło. Dziś mamy fikuśne zaproszenia, napisy „love”, foto-budki, wspaniałe auta ślubne, rozmaite wystroje sal, niezapomniane wieczory kawalerskie i panieńskie. A wszystko to mogą zorganizować za nas konsultanci ślubni zwani inaczej wedding plannerami. Znany magazyn biznesowy Forbes podaje, że „wartość rynku ślubnego w Polsce przekracza 7 mld zł„.

Granica wieku osób aktywnie korzystających z Internetu także regularnie się przesuwa. Zgodnie z badaniami CBOS z 2019 roku: Z internetu powszechnie korzystają najmłodsi respondenci (18-24 lata) i mający od 25 do 34 lat. W sieci jest także ogromna większość badanych w wieku 35 do 44 lat, trzy czwarte mających od 45 do 54 lat i ponad połowa mających od 55 do 64 lat. Offline pozostaje trzy czwarte najstarszych ankietowanych (w wieku 65 lat i więcej). Coraz więcej osób dobrze radzi sobie w internecie. Olbrzymia większość ludzi posiada smartfony, przy pomocy których korzysta z Internetu, przegląda strony internetowe i prowadzi aktywności w mediach społecznościowych. Według badań Genius/PBI w czerwcu 2020 z internetu korzystało 27,2 mln Polaków (13,8 mln kobiet oraz 13,4 mln mężczyzn).

Czy strony ślubne to nowość?

Zdecydowanie nie, to pomysł stary prawie tak jak internet. Wcześniej było to rozwiązania stosowane raczej przez osoby z branży informatycznej lub marketingowej. Jednak obecne możliwości techniczne wraz z powszechnością dostępu sprawiają, że to rozwiązanie coraz bardziej popularne. Istnieje szereg ofert, które zakładają stworzenie witryny internetowej dla przyszłych nowożeńców. Od takich do samodzielnej budowy, po dedykowane rozwiązania oparte o indywidualne konsultacje.

Ile kosztuje strona na ślub?

Także budżety z jakimi muszą liczyć się Młodzi decydując się na stronę ślubną są stosunkowo szerokie – od darmowych, gdzie samemu trzeba włożyć więcej pracy, po sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Tańsze rozwiązania zazwyczaj wymagają od Pary Młodej większego zaangażowania czasowego, pewnych umiejętności technicznych, a także zmysłu graficznego, co sprawia, że powszechność stron ślubnych nie jest na najwyższym poziomie. Zaś rozwiązania profesjonalne, które wiążą się z wyższą ceną stron ślubnych, sprawiają, że należy je traktować raczej jako dobro luksusowe, na które nie każdego będzie stać.

Jak działa strona ślubna?

Taka strona internetowa w zasadzie może wszystko. Jedyne ograniczenie to wyobraźnia i… budżet.

Strona ślubna powinna spełniać kilka funkcji:

 • zachwycać
 • ułatwić życie Parze Młodej
 • służyć gościom

 Najbardziej popularne rozwiązania, które stosuje się na stronach ślubnych zakładają:

 • Prezentację Młodych, zawierającą ich fotografie oraz krótki opis;
 • Wskazówki dojazdu na miejsce uroczystości ślubnej;
 • Wskazówki dojazdu do miejsca, gdzie odbywa się przyjęcie weselne;
 • Potwierdzanie obecności poprzez stronę;
 • Listę prezentów, z możliwością samodzielnej rezerwacji;
 • Odliczanie do ślubu.

Jedna strona w trzech odsłonach

Życie strony ślubnej można podzielić na trzy etapy:

 • przed ślubem/weselem
 • w trakcie
 • po weselu

Każdy z tych etapów może wiązać się ze zmianą treści na stronie oraz modyfikacją jej wyglądu.

Przez uroczystościami, czyli na etapie organizacyjnym, goście ślubni/weselni mający dostęp do takiej strony ślubnej przede wszystkim mają wszystkie niezbędne informacje zebrane w jednym miejscu. Może się to okazać bardzo przydatne, tym bardziej, że papierowe zaproszenia, które otrzymają łatwo zgubić. Za pomocą strony poinformujecie bliskich o dacie, godzinie i miejscu ślubu oraz wesela, ale nie tylko. W wygodny i prosty sposób zbierzecie potwierdzenia obecności na uroczystości.

Jednak w momencie, gdy już powiecie sakramentalne TAK, strona można zmienić swój wygląd. W momencie, gdy wszyscy goście są już na przyjęciu, strona ślubna może zaprezentować na przykład plan przyjęcia, dostępne menu, czy chociażby życzenia dobrej zabawy od Was dla gości.

A po weselu…na Waszej stronie ślubnej, prócz podziękowań, może pojawić się teledysk ślubny, nagranie video oraz galeria zdjęć z Tego Dnia. Kiedyś „kaseta ze ślubu” lub album od fotografa krążyły po rodzinie nawet kilka miesięcy. Dziś, bez naruszania niczyjej prywatności, można udostępnić je gościom w wygodny i szybki sposób przez internet, a oryginał bezpieczny pozostaje u Nowożeńców.

Zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa

Zależnie od Waszych preferencji strona może być publicznie dostępna, ale również może zostać skonfigurowana w taki sposób, aby zapewnić jak największą prywatność. Zarówno cała strona, jak i jej część (np. zdjęcia) może być dostępna na hasło.

W przypadku korzystania z formularzy rezerwacji prezentów lub potwierdzeń, po stronie wykonawcy leży również należyte zabezpieczenie witryny zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych.

Jaki będzie adres strony ślubnej?

Pary najczęściej decydują się na indywidualny adres w domenie .pl – na przykład, gdy przyszli Państwo Młodzi to Justyna i Michał:

 • www.justyna-michal.pl
 • www.justynamichal.pl
 • www.jm2021.pl (gdy rokiem ślubu będzie 2021)

Taki adres jednak musi być dostępny do zakupu.

Alternatywą wobec własnego adresu, może być subdomena. Wówczas adres strony ślubnej będzie brzmiał np.: jm.love.pl

Czy warto założyć stronę ślubną?

To kwestia mocno indywidualna. Z pewnością nie jest to rozwiązanie dla każdego. Sporym ograniczeniem są tutaj kwestie finansowe, gdyż jak wiadomo, organizacja ślubu i wesela kosztuje nie mało. Niewątpliwie jednak, profesjonalna strona ślubna może być atrakcyjnym rozwiązaniem, które zdecydowanie wzbogaci i urozmaici oprawę uroczystości. Wykorzystanie jej także później, do prezentacji materiałów multimedialnych oraz podziękowań będzie również miłym ukłonem w stronę bliskich oraz ciekawą pamiątką z tego wyjątkowego dnia.

Chcesz mieć profesjonalną stronę ślubną?

Zobacz przykładowy wygląd takiej strony – jak widać, na zachodzie, to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne:

Zobacz również